Elektrosztatikus leválasztó csere
Hazánk egyik legnagyobb autóipari gyárában, cseréltünk elektrosztatikus olajköd leválasztókat.
Erre azért volt szükség, mert az elmaradt üzemszerű karbantartások miatt a korábbi berendezések gyakorlatilag tönkrementek. Az elektrosztatikus leválasztók egyik nagy előnye, hogy a szűrőrendszer minden eleme tisztítható, de vannak olyan extrém esetek, amikor mindenképpen cserélni kell őket.
A karbantartás hiányában a zsírszűrő feltelítődik, az ionizátor szálai bekormozódnak és a kollektor lamellái is elszíneződnek. A probléma akkor jelentkezik, amikor ezek a szennyeződések ráégnek a fém lamellákra, mert az eszköz így funkcióját veszti.
A leválasztás a részecskék ionizálásával kezdődik, ebben az esetben nagyfeszültségű alacsony áramerősségű ionizátor a beáramló részecskéket polarizálja, töltéssel látja el, ezek a részecskék pedig a kollektor ellentétes pólusán kiválnak a légáramból. Esetünkben a berendezés elektromos részeire ráégett a korom, ami szigetelő anyagként viselkedett, mivel a ventilátor még működött az elszívott olajköd „akadálymentesen” távozhatott a berendezésből, mindenfajta leválasztás nélkül. Mire a pótalkatrészek bekerültek a ventilátor is megadta magát, ezért komplett berendezést kellett cserélni.
Az elektrosztatikus leválasztó egy forgácsoló megmunkáló kamrához csatlakozik. A folyamat PLC-vel szabályozott, a munkadarab megmunkálásakor a PLC jelet küld a ventilátornak és megkezdődik az elszívás. Az indító és a lekapcsoló jel között a ventilátor felpörög, eléri a munkapontot, majd leáll. Sajnos ez a metódus ciklikussá teszi a rendszert a munkapont eléréséig és a leállásig kisebb légsebességgel és kevesebb térfogatárammal szállítja olaj levegő keveréket. A megfelelő szint eléréséig az olaj a csőrendszerben is felhalmozódhat.
Rendszeres karbantartás esetén az ionizátor és a kollektor fém színű, az ionizátor szálai nem tartalmaznak kormot, amennyiben mégis ezt látjuk, be kell avatkoznunk az üzemszerű működés biztosítása érdekében. A berendezés szűrőit ultrahangos mosóval tisztíthatjuk, fontos hogy, a detergens pH semleges legyen, mert egyéb esetben a szűrők felülete eloxálódik és ez a bevonat ugyanúgy viselkedik, mint a korom, szigetel. A koronakisülések eltűnnek. A zsírszűrőt cserélhetjük mosás helyett. Helyes karbantartás esetén a berendezés hosszú élettartalmú lesz.
Ez a hír másokat is érdekelhet! Oszd meg!
|
|
|
|