ATEX direktíva a gyakorlatban
Az ipari megmunkálás során sok melléktermék keletkezhet, amelyek esetenként robbanóképes közeget képeznek. Vannak, olyan alapanyagok is, melyek kezelésénél az előírásoknak megfelelően kell eljárni. A potenciálisan robbanásveszélyes területeket értékelni kell. Ezeket zónáknak nevezzük.
Mivel a robbanást három tényező határozza meg, az oxigén jelenléte, az éghető anyag (ez lehet gáz, gőz , köd vagy veszély okozó koncentrációban lévő por) illetve a gyújtóforrás, így bármelyik tényező kizárásával a robbanás elkerülhető.
Azt a teret, ahol a potenciális robbanás elképzelhető szakmai szemmel elemezni kell és zónába kell sorolni. A zónabesorolás gázok és porok esetén alapjaiban megegyezik, de más szempontok szerint történik és jelölésük is különböző. Az ATEX direktíva követelményeket támaszt a gyártóval (ATEX 114-2014/34/EU) és az üzemeltetővel (ATEX 137- 99/92/EG) szemben is. Ezeket támasztják alá a magyarországi vonatkozó rendeletek is. Első esetben a 35/2016 (IX.27) NGM és a 3/2003 (III.11) FMM ESZCSM. Ez alapján a gázok és porok három alkalmazási kategóriába sorolhatók. Gázok esetében a jelölés G (gas), porok esetében D (dust). A jelölés három kategóriába sorolja ezeket az anyagokat jelölése arab szám (1-3). A kategóriákhoz zónákat rendelhetünk, ezek a veszélyes térben jelen lévő robbanásveszélyes anyagok gyakoriságára és időtartamára vonatkoztathatóak.
- 0 Zóna (Gáz), 20 Zóna (por): >1000 óra / év
- 1 Zóna (Gáz), 21 Zóna (por): 10<…<1000 óra / év
- 2 Zóna (Gáz), 22 Zóna (por): <10 óra / év
Ezen besorolás, valamint a légtérben jelenlévő anyagok fizikai és kémiai vizsgálata alapján kiválaszthatóak a robbanás biztos térben alkalmazott berendezések.
Ezek a berendezések széles spektrumban mozognak. Lehetnek villamos és nem villamos berendezések.
Az ATEX potenciális gyújtóforrásnak minősítheti ezeket az eszközöket. Az első és legfontosabb dolog tehát, ezen gyújtóforrások elemzése. A tanúsító intézetek meghatározzák, milyen zónába, milyen berendezés használható. 0-s zónába csak 1-es kategóriájú eszközt használhatok. Minden eszköz egyedi védelmi szintre alkalmas ezt EPL-nek nevezzük és a,b,c számmal jelöljük. A védelem többféleképpen megvalósulhat, de minden esetben a robbanást okozó három tényező közül valamelyik kizárására törekszünk. Ez a másodlagos védelmi intézkedések közé sorolhatóak. A harmadlagos védelem a már bekövetkezett robbanás hatásait igyekszik csökkenteni, a robbanási nyomásnak ellenálló építésmód, a nyomás lefúvatása pl.: hasadó ablakokkal illetve egyéb intézkedésekkel, amelyek a veszélyhelyzetet mérsékelhetik.
Fontos, hogy minden területen teljes értékű megfeleltetés legyen illetve a munkaterület teljes időtartalma alatt biztosítható legyen ennek fenntartása.
Cégünk vállalja:
- projekt menetrend egyeztetése (RB megfeleltetés)
- robbanásveszélyes zónabesorolás koncepcionális elfogadtatása
- adatgyűjtés (zónabesorolások, készüléklista, tanúsítványok, karbantartási lapok)
- tervezés előkészítés, szállítási tételek beazonosítása, RB-s eszközök kereskedelme
- a cég HSE keretrendszerének harmonizálása, annak alkalmazhatósági megfogalmazása és megfeleltetés
- GAP és rizikó analízis
Kérjen árajánlatot, információt!Melyik termékünk, szolgáltatásunk után érdeklődik?
|
|